- 6 microphone/line inputs, plus 3 music source inputs.
- 100 V, telephone and a call station input with priority & VOX.
- 2 zones and 2-channel operation.
- Voice-activated emergency override.
- 2-tone chime built in, 7 more chimes optional with call station.
- Outputs for line out, music-only out, and insert point.
- 24 V backup input with built in 24 V charger.
- Separate tone controls for microphones and music sources.
Product Specification
Product Specification for "Bosch PLE-10M2-EU Plena Channel Mixer"
| SKU | SFT.PAS.VAS0013 |
|---|---|
| Brand | Bosch |
| Supplied By | Indusuno |
| Battery | 24 VDC, 1A |
| Color | Charcoal |
| Mounting | Stand-alone, 19 Inch Rack |
| Frequency Response | 50-60 Hz |
| M | Stand-alone, 19 Inch Rack |
| Type | simple |
| Type Of Product | Channel Mixer |
| Battery Power Supply | 24 VDC, 1A |
| Distortion | <0.1% |
| Sub Type | Plena |



