- Modern two-zone call station for the PLE series.
- Selectable gain.
- Speech filter and limiter.
- Output level control.
- Loop-through option for up to 8 call stations.
- LED indications for zone selection, busy, and power on.
Product Specification
Product Specification for "Bosch PLE-2CS 85 dB SPL Sensitivity Call Station"
| SKU | SFT.PUB.ADD.SYS0004 |
|---|---|
| Brand | Bosch |
| Supplied By | Indusuno |
| Color | Charcoal with silver |
| Output Level | 700 mV |
| Operating Temperature | -10 C to +45 C |
| No Of Zones | 2 |
| Input Sound Level | 110 dB SPL |
| Frequency Response | 100 Hz - 16 kHz |
| Type | simple |
| Type Of Product | Call Station |
| Current Consumption | Less than 30 mA |
| Compression Ratio Limiter | 1 : 20 |
| Dimension Hxwxd | 40 x 100 x 235 mm |
| Sensitivity | 85 dB SPL |
| Stem Length With Mic | 390 mm |
| Speech Filter | -3 dB @ 315 Hz |
| Distortion | Less than 0.6% |



