Crompton 1HP STPM12 Single phase Sewage Submersible Pumps
In stock
SKU
PUM.SESP.00001
Special Price
Rs. 11,554.00
Regular Price
Rs. 14,450.00
| Voltage | 230V |
| Frequency | 50 Hz |
| Power (HP) | 1 HP |
| Model No | STPM12 |
| Power (KW) | 0.75 KW |
Crompton 1HP STPM12 Single phase Sewage Submersible Pumps is available to buy in increments of 1
Crompton Submersible Sewage Pump Is The Best In Class Sewage Motor Pump Available In The Market. The Crompton Sewage Water Pump Price Is Lowest In Market Without Compromising On The Quality.
Key Features:-
Impellers: Vortex Type.
Solid Handling:Upto 34Mm.
Motor Housing: Stainless Steel.
Stpc Series:-
Impellers:Single Channel Type .
Solid Handling:-Upto 30Mm.
Motor Housing:-Cast Iron.
Application:-
Construction Sites.
Swimmimn Pools.
Food Processing Indutries.
Hotels And Restaurants.
Paper Mills.
Sewage Treatment Plants Sugar Factories.
Easte Water Treatment Plant.
Key Features:-
Impellers: Vortex Type.
Solid Handling:Upto 34Mm.
Motor Housing: Stainless Steel.
Stpc Series:-
Impellers:Single Channel Type .
Solid Handling:-Upto 30Mm.
Motor Housing:-Cast Iron.
Application:-
Construction Sites.
Swimmimn Pools.
Food Processing Indutries.
Hotels And Restaurants.
Paper Mills.
Sewage Treatment Plants Sugar Factories.
Easte Water Treatment Plant.
Product Specification
Product Specification for "Crompton 1HP STPM12 Single phase Sewage Submersible Pumps"
| SKU | PUM.SESP.00001 |
|---|---|
| Frequency Hz | 50 Hz |
| Type | simple |
| Rpm Speed | 2800 Rpm |
| Phase | Single Phase |
| Brand | Crompton |
| Supplied By | Indusuno |
| Power Kw | 0.75 Kw |



