Dewalt DW862-IN Heavy Duty Tile cutter 1270 W
In stock
SKU
PTL.MAC.00014
Special Price
Rs. 3,389.00
Regular Price
Rs. 4,123.00
| No Load Speed | 13500 RPM |
| Power Input | 1270 W |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Voltage | 220-240 V |
Dewalt DW862-IN Heavy Duty Tile cutter 1270 W is available to buy in increments of 1
- Product Features:Powerful motor delivers the cutting power to cut through granite, porcelain, concrete and other stone materials.
- Lightweight and compact.
- Uses a diamond carbide blade that grinds rather than saws the tile for a clean cut while being cooled with water Wet/dry blades allow dry cutting and are usually smaller
- Lock-on button reduces user fatigue durign production cuts.
- Max. Cutting Capacity at 90° : 34 mm
- Wheel Thickness : 2 mm
Product Specification
Product Specification for "Dewalt DW862-IN Heavy Duty Tile cutter 1270 W"
| SKU | PTL.MAC.00014 |
|---|---|
| Power Input | 1270 W |
| Type Of Product | heavy duty tile cutter |
| Wheel Dia | 110 mm |
| Brand | Dewalt |



