Dewalt Metal Shear 18V Black & Yellow DCS491NT-XJ (1.3mm)
In stock
SKU
PTL.SPT.SHS.00006
Special Price
Rs. 22,680.00
Regular Price
Rs. 27,590.00
| No Load Speed | 0-2450 spm |
| Weight | 4Kg |
| Model No | DCS491NT-XJ |
| Cutting Capacity | 1.3mm |
| Product Type | Metal Shear |
Dewalt Metal Shear 18V Black & Yellow DCS491NT-XJ (1.3mm) is available to buy in increments of 1
- The Dewalt Metal Shear has Accurate sheet metal cutting solution, which is easy to handle tool to cut duct work on ground and overhead. The Variable speed trigger. D handle allows users to push through cut 360 ° tool free swivel head which allows user to access tight quarters while providing comfort
Product Specification
Product Specification for "Dewalt Metal Shear 18V Black & Yellow DCS491NT-XJ (1.3mm)"
| SKU | PTL.SPT.SHS.00006 |
|---|---|
| Dimension | 43.5x34x16cm |
| Input Power | 18V |
| Cutting Capacity | 1.3 mm |
| Color | Black & Yellow |
| Brand | Dewalt |



