Eastman EMC-110P 12000 RPM Round Body Marble Cutter
In stock
SKU
PTL.MAC.00011
Special Price
Rs. 3,342.00
Regular Price
Rs. 4,065.00
| No Load Speed | 12000 RPM |
| Power Input | 1050 W |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 220 V |
Eastman EMC-110P 12000 RPM Round Body Marble Cutter is available to buy in increments of 1
- Air Volume 280-300 LPM.
- Long-life extra powerful motor.
- Lightweight design prevents fatigue.
- Good machine for cutting of marble.
- Double Insulation.
- Flat Body.
- Auto-stop carbon brushes to protect the motor.
- Sturdy housing.
Product Specification
Product Specification for "Eastman EMC-110P 12000 RPM Round Body Marble Cutter"
| SKU | PTL.MAC.00011 |
|---|---|
| Power Input | 1050 W |
| Type Of Product | round body marble cutter |
| Wheel Dia | 110 mm |
| Brand | Eastman |



