Makita 12V CXT Cordless Hammer Driver Drill HP331DWYE
In stock
SKU
PTL.CPT.CRT.00017
Special Price
Rs. 7,307.00
Regular Price
Rs. 8,889.00
| Max. Torque | 28 N.m |
| Drilling in Steel | 10 mm |
| Drilling in Wood | 21 mm |
Makita 12V CXT Cordless Hammer Driver Drill HP331DWYE is available to buy in increments of 1
- Features:-
- 12V max CXT Li-Ion Cordless 10 mm (3/8") 28 N·m (250 in.lbs.) Hammer Driver Drill
- Slide style battery and improved ergonomic grip
- Variable 2-speed (0-450 & 0-1,700 RPM) for a wide range of drilling, fastening and hammer drilling applications
- Increased motor power for higher application speed and max tightening torque
- 0-25,500 IPM for fast hammer drilling in masonry materials
- Compact and ergonomic design at only 201mm long
- Weighs only 1.1 kg with BL1016/BL1021B for reduced operator fatigue
- 12V max slide battery design enables the tool to stand on its own for user convenience
- Multi-contact terminals ensure stable contact with battery even under extreme vibration
- Best possible ergonomic handle for drilling applications
- Ergonomically designed handle with soft grip provides increased comfort
- Built-in LED light with pre-glow and afterglow functions illuminates the work area
- Convenient 10mm keyless chuck for quick bit changes
- Battery protection circuit protects against overloading, over-discharging and over-heating
- Part of the expanding 12V max CXT series, combining performance with superior ergonomics in a compact size
- 18 clutch settings and drill mode for added fastening control
- Reversing switch is conveniently located
- Mechanical 2-speed gearing; High speed mode for speedy drilling in light duty applications;
- Low speed mode for heavy duty applications requiring high torque
- Electric brake for maximum productivity and increased operator safety
- Durable, reversible belt clip convenient for temporary tool hanging. Ideal for work in tight spaces
Product Specification
Product Specification for "Makita 12V CXT Cordless Hammer Driver Drill HP331DWYE"
| SKU | PTL.CPT.CRT.00017 |
|---|---|
| Sound Pressure Level | 81 dB(A) |
| Type Of Product | cordless ha mmer driver drill |
| Net Weight | 1.13 kg |
| Max Torque | 28 n.m |
| Capacity | masonry8 mm |
| Brand | Makita |



