Bosch LBB1925/10 Plena Solutions System Pre-Amplifier
In stock
SKU
SFT.PAS.VAS0014
Special Price
Rs. 40,639.00
Regular Price
Rs. 49,438.00
| Sub Type | Plena Solutions |
| Power Consumption | 25 VA |
| Distortion | <0.5% |
Bosch LBB1925/10 Plena Solutions System Pre-Amplifier is available to buy in increments of 1
- Six-zone system pre-amplifier, with single or dual channel operation.
- Two input channels for call stations.
- Universal input for microphone/line, with speech optimized tone control.
- Three inputs for BGM selection and music optimized tone control.
- Front panel zone selection for BGM and call station zone selection for calls.
- PC and trigger inputs for automated calls, alarm tones and chimes to selected zones.
Product Specification
Product Specification for "Bosch LBB1925/10 Plena Solutions System Pre-Amplifier"
| SKU | SFT.PAS.VAS0014 |
|---|---|
| Brand | Bosch |
| Supplied By | Indusuno |
| Battery | 24 VDC, 1A |
| Color | Charcoal |
| Frequency | 50 Hz - 20 kHz |
| Priority Mute | >40 dB |
| Mounting | Standalone, 19 Inch Rack |
| Frequency Response | 50 Hz - 20 kHz |
| M | Standalone, 19 Inch Rack |
| Type | simple |
| Type Of Product | System Pre-Amplifier |
| Channel Separation | >70 dB @ 1 kHz |
| Bass Control | 10 dB @ 100 Hz |
| Battery Power Supply | 24 VDC, 1A |
| Treble Control | 10 dB @ 10 kHz |
| Distortion | <0.5% |
| Sub Type | Plena Solutions |



