Bosch LBB1950/10 0.7 mV at 85 dB Table Top Condenser Microphone
In stock
SKU
SFT.PUB.ADD.SYS0006
Special Price
Rs. 6,301.00
Regular Price
Rs. 7,666.00
| Voltage Range | 12 - 48 V |
| Sensitivity | 0.7 mV at 85 dB |
Bosch LBB1950/10 0.7 mV at 85 dB Table Top Condenser Microphone is available to buy in increments of 1
- Stylish tabletop unidirectional condenser microphone on a flexible stem.
- Phantom powered by amplifier.
- Momentary or toggle PTT-key for calls with priority contact.
- Green LED, indicating microphone active.
- Stable metal base design with fixed 2 m cable and lockable DIN connector.
- Separate DIN to XLR adapter.
Product Specification
Product Specification for "Bosch LBB1950/10 0.7 mV at 85 dB Table Top Condenser Microphone"
| SKU | SFT.PUB.ADD.SYS0006 |
|---|---|
| Brand | Bosch |
| Supplied By | Indusuno |
| Color | Charcoal with silver |
| Operating Temperature | -10 C to +55 C |
| Output | 200 ohm |
| Input Sound Level | 110 dB SPL |
| Frequency Response | 100 Hz - 16 kHz |
| Type | simple |
| Type Of Product | Condenser Microphone |
| Current Consumption | Less than 8 mA |
| Dimension Hxwxd | 40 x 100 x 235 mm |
| Sensitivity | 0.7 mV at 85 dB |
| Stem Length With Mic | 390 mm |
| Distortion | Less than 0.6% |
| Sub Type | Table Top Unidirectional |



