- Heart of the Plena Voice Alarm System.
- EN 5416 certified and EN 60849 compliant.
- Message manager and 240 W amplifier buildin.
- Sixzone outputs.
- 6 emergency and 6 business triggers.
Product Specification
Product Specification for "Bosch LBB1990/00 Voice Alarm Controller"
| SKU | SFT.PAS.VAS0011 |
|---|---|
| Brand | Bosch |
| Supplied By | Indusuno |
| Battery | 24 VDC, 14 A |
| Color | Charcoal |
| Frequency | 60 Hz-18 KHz |
| Mounting | 19 Inch Rack |
| Frequency Response | 60 Hz-18 KHz |
| M | 19 Inch Rack |
| Type | simple |
| Type Of Product | Voice Alarm Controller |
| Current Consumption | 8 A |
| Battery Power Supply | 24 VDC, 14 A |
| Distortion | <1% |



