- PTT-key for calls for activation.
- Momentary or toggle.
- Green LED, indicating microphone active.
- Stable metal base design with fixed 2 m cable and lockable Euro style connector.
- Phantom powered by amplifier.
Product Specification
Product Specification for "Bosch PLE-1CS 0.7 mV at 85 dB SPL Sensitivity Call Station"
| SKU | SFT.PUB.ADD.SYS0008 |
|---|---|
| Brand | Bosch |
| Supplied By | Indusuno |
| Color | Charcoal with silver |
| Operating Temperature | -10 C to +45 C |
| Output | 200 ohm |
| Input Sound Level | 110 dB SPL |
| Frequency Response | 100 Hz - 16 kHz |
| Type | simple |
| Type Of Product | Call Station |
| Current Consumption | Less than 8 mA |
| Dimension Hxwxd | 40 x 100 x 235 mm |
| Sensitivity | 0.7 mV at 85 dB SPL |
| Stem Length With Mic | 390 mm |
| Distortion | Less than 0.6% |



