Bosch PLE-1SCS 1.2 mV/pa Sensitivity Easy Line Call Station AllC
In stock
SKU
SFT.PUB.ADD.SYS0007
Special Price
Rs. 10,418.00
Regular Price
Rs. 12,674.00
| Voltage Range | 12 - 48 V |
| Sensitivity | 1.2 mV/pa |
Bosch PLE-1SCS 1.2 mV/pa Sensitivity Easy Line Call Station AllC is available to buy in increments of 1
- Sturdy microphone for demanding applications.
- PTT-key for calls for activation.
- Momentary or toggle.
- Green LED, indicating microphone active.
- Stable metal base design with fixed 2 m (6.56 ft) cable and lockable Euro style connector.
- Phantom powered by amplifie.
Product Specification
Product Specification for "Bosch PLE-1SCS 1.2 mV/pa Sensitivity Easy Line Call Station AllC"
| SKU | SFT.PUB.ADD.SYS0007 |
|---|---|
| Brand | Bosch |
| Supplied By | Indusuno |
| Color | Charcoal with silver |
| Operating Temperature | -10 C to +55 C |
| Output | 500 ohm |
| Input Sound Level | 110 dB SPL |
| Frequency Response | 100 Hz - 15 kHz |
| Type | simple |
| Type Of Product | Call Station AllC |
| Current Consumption | Less than 8 mA |
| Dimension Hxwxd | 40 x 100 x 235 mm |
| Sensitivity | 1.2 mV/pa |
| Stem Length With Mic | 390 mm |
| Distortion | Less than 0.6% |
| Sub Type | Easy Line Heavy Duty |



