- Two weekly programs.
- 14 Chimes.
- Six contact outputs.
- Automatic daylight/standard time.
- BGM level control.
- Hold and pause function.
- Programming on the unit and via the supplied PC program.
- Ideal partner complement to the Plena Message Manager and Voice Alarm Controller for timed messages.
Product Specification
Product Specification for "Bosch PLN-6TMW Plena Solutions Weekly Timer"
| SKU | SFT.PAS.VAS0006 |
|---|---|
| Brand | Bosch |
| Supplied By | Indusuno |
| Battery | 24 VDC, 1A |
| Color | Charcoal with silver |
| Frequency | 20 Hz - 20 kHz |
| Mounting | Standalone, 19 Inch Rack |
| Frequency Response | 20 Hz - 20 kHz |
| M | Standalone, 19 Inch Rack |
| Type | simple |
| Type Of Product | Weekly Timer |
| Battery Power Supply | 24 VDC, 1A |
| Distortion | <01 % |
| Sub Type | Plena Solutions |



