Bosch ProCore 18V 4 Ah Professional Battery
In stock
SKU
PTL.PTA.CTBC.00019
Special Price
Rs. 6,976.00
Regular Price
Rs. 8,487.00
| Battery Capacity | 4 Ah |
| Battery Type | Li-Ion |
| Part No. | 1600A016GB |
| Weight | 515 g |
Bosch ProCore 18V 4 Ah Professional Battery is available to buy in increments of 1
- Features:
- Latest cell technology offering same power as an standard 4 Ah battery - at significantly smaller size and better weight.
- Flexible Power System: 100% compatible with all new and existing Bosch Professional 18 V power tools and chargers.
- 135% longer lifetime compared to a standard battery due to COOLPACK 2.0 technology preventing the battery from overheating.
Product Specification
Product Specification for "Bosch ProCore 18V 4 Ah Professional Battery"
| SKU | PTL.PTA.CTBC.00019 |
|---|---|
| Battery Voltage | 18 V |
| Type Of Product | professional battery |
| Battery Type | li-ion |
| Part No | 1600a016gb |
| Battery Capacity | 4 ah |
| Brand | Bosch |



