Circuit Breakers for DC application are engineered to fulfill tough arc quenching conditions. DC MCB incorporates built in magnet to direct the arc into the arc quenching chamber.
Features:-
Compact Design
Double Break Contacts
Shrouded Terminal
Bi-connect termina : Both side
Installation Position : Vertical/Horizonta
Mountin : Clip on Din rail (35x7.5 mm)
Standard Conformity : IS/IEC60898-1-2002.
Buy C&S CSMBS1DC63 63 A WiNtrip2 Miniature Circuit Breaker 1 Pole online in India at wholesale rates. If you have been looking for C&S CSMBS1DC63 63 A WiNtrip2 Miniature Circuit Breaker 1 Pole dealers, your search ends here as you can get the best C&S CSMBS1DC63 63 A WiNtrip2 Miniature Circuit Breaker 1 Pole distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase C&S CSMBS1DC63 63 A WiNtrip2 Miniature Circuit Breaker 1 Pole of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the C&S CSMBS1DC63 63 A WiNtrip2 Miniature Circuit Breaker 1 Pole prices, you can be totally sure to get the best rates as INDUSUNO brings you genuine C&S CSMBS1DC63 63 A WiNtrip2 Miniature Circuit Breaker 1 Pole rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you wont find anywhere else. Procure C&S CSMBS1DC63 63 A WiNtrip2 Miniature Circuit Breaker 1 Pole today and avail the best offers on your purchase.
Features:-
Compact Design
Double Break Contacts
Shrouded Terminal
Bi-connect termina : Both side
Installation Position : Vertical/Horizonta
Mountin : Clip on Din rail (35x7.5 mm)
Standard Conformity : IS/IEC60898-1-2002.
Buy C&S CSMBS1DC63 63 A WiNtrip2 Miniature Circuit Breaker 1 Pole online in India at wholesale rates. If you have been looking for C&S CSMBS1DC63 63 A WiNtrip2 Miniature Circuit Breaker 1 Pole dealers, your search ends here as you can get the best C&S CSMBS1DC63 63 A WiNtrip2 Miniature Circuit Breaker 1 Pole distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase C&S CSMBS1DC63 63 A WiNtrip2 Miniature Circuit Breaker 1 Pole of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the C&S CSMBS1DC63 63 A WiNtrip2 Miniature Circuit Breaker 1 Pole prices, you can be totally sure to get the best rates as INDUSUNO brings you genuine C&S CSMBS1DC63 63 A WiNtrip2 Miniature Circuit Breaker 1 Pole rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you wont find anywhere else. Procure C&S CSMBS1DC63 63 A WiNtrip2 Miniature Circuit Breaker 1 Pole today and avail the best offers on your purchase.
Product Specification
Product Specification for "C&S CSMBS1DC63 63 A WiNtrip2 Miniature Circuit Breaker 1 Pole"
| SKU | EL.SGA.MCB.01805 |
|---|---|
| Feature | 1 |
| Type Of Product | wintrip2 miniature circuit breaker |
| Mounting | clip on din rail (35x7.5 mm |
| Standard | is/iec60898-1-2002 |
| Impulse Power Frequencyvoltage | 4 kV |
| Insulation Voltage | 660 V |
| Installation Position | Vertical/Horizontal |
| Pole Type | 1 Pole |
| Rated Voltage | 240/415 |
| Resistance To Shock | 40 mm free fall |
| Terminal Capacity | 35 mm |



