Door Bumper Threshold Surface Type Smooth Top Aluminum Finish Color Silver Width 5 in Height 1/2 in Length 4 ft Fits Door Width 48 in Thickness 0.078 in Material Aluminum Insert Material Vinyl Standards ANSI/BHMA Certified A156.21 ADA Compliant Includes #
Product Specification
Product Specification for "Door Bumper Threshold Smooth Top 4 ft."
| SKU | 3HRU4 |
|---|---|
| Weight | 2.000000 |
| Color | Silver |
| Finish | Aluminum |
| Height | 1 |
| Type | simple |
| Standards | ANSI/BHMA Certified A156.21 |
| Thickness | 0.078 in |
| Surface Type | Smooth Top |
| Width | 5.5 |
| Ada Compliant | ADA Compliant |
| Catalog Page | 2002 |
| Unspsc Code | 30161905 |
| Fits Door Width | 48 in |
| Item | Door Bumper Threshold |
| Insert Material | Vinyl |
| Includes | 10 x 1-1/2 in FH Stainless Steel Wood Screws |
| Green Environmental Attribute | Applicable to LEED Criteria |


