Threshold Surface Type Smooth/Fluted Top Aluminum Finish Color Silver Width 5 in Height 1/2 in Length 6 ft Fits Door Width 72 in Thickness 0.125 in Material Aluminum Insert Material Vinyl Standards ANSI/BHMA Certified A156.21 UL Classified UL10C ADA Compl
Product Specification
Product Specification for "Threshold Smooth/Fluted Top 6 ft. Alum"
| SKU | 3HRU2 |
|---|---|
| Weight | 4.100000 |
| Color | Silver |
| Finish | Aluminum |
| Height | 1 |
| Type | simple |
| Standards | ANSI/BHMA Certified A156.21, UL Classified UL10C |
| Thickness | 0.125 in |
| Surface Type | Smooth/Fluted Top |
| Width | 5.5 |
| Ada Compliant | ADA Compliant |
| Catalog Page | 2002 |
| Unspsc Code | 30161905 |
| Fits Door Width | 72 in |
| Item | Threshold |
| Insert Material | Vinyl |
| Includes | 10 x 1-1/2 in FH Stainless Steel Wood Screws |
| Green Environmental Attribute | Applicable to LEED Criteria |


