Saddle Threshold Surface Type Fluted Top Nonskid Aluminum Finish Color Silver Width 5 in Height 1/2 in Length 4 ft Fits Door Width 48 in Thickness 0.162 in Material Heavy Duty Aluminum Standards ANSI/BHMA Certified A156.21 ADA Compliant Includes #10 x 1-1
Product Specification
Product Specification for "Saddle Threshold Fluted Top 4 ft."
| SKU | 3HRT4 |
|---|---|
| Weight | 6.600000 |
| Color | Silver |
| Finish | Nonskid Aluminum |
| Height | 1 |
| Type | simple |
| Standards | ANSI/BHMA Certified A156.21 |
| Thickness | 0.162 in |
| Surface Type | Fluted Top |
| Width | 5 |
| Ada Compliant | ADA Compliant |
| Catalog Page | 2002 |
| Unspsc Code | 30161905 |
| Fits Door Width | 48 in |
| Item | Saddle Threshold |
| Includes | 10 x 1-1/2 in FH Stainless Steel Wood Screws |
| Green Environmental Attribute | Applicable to LEED Criteria |


