Butt Hinge Aluminum Anodized Aluminum Finish 30.0 lb Load Capacity 2 Holes per Leaf No Ligature Resistant 160 Degrees Range of Motion Orientation Non Handed 3 in Door Leaf Height 3 in Frame Leaf Height 1 1/2 in Door Leaf Width 1 1/2 in Frame Leaf Width 0.
Product Specification
Product Specification for "Aluminum Hinge For 40 Series"
| SKU | 5JRK7 |
|---|---|
| Weight | 0.160000 |
| Finish | Anodized Aluminum |
| Load Capacity | 30 lb |
| Height | 0.5 |
| Type | simple |
| Width | 3 |
| Catalog Page | 1119 |
| Door Leaf Width | 1 1/2 in |
| Door Leaf Thickness | 0.125 in |
| Door Leaf Height | 3 in |
| Unspsc Code | 31331201 |
| Frame Leaf Width | 1 1/2 in |
| Frame Leaf Thickness | 0.125 in |
| Frame Leaf Height | 3 in |
| Holes Per Leaf | 2 |
| Item | Butt Hinge |
| Ligature Resistant | No |
| Range Of Motion | 160 Degrees |
| Required Door Thickness | 1/8 in |
| Orientation | Non Handed |
