Threshold Surface Type Fluted Top Dark Bronze Finish Color Brown Width 5 1/2 in Height 1/2 in Length 4 ft Fits Door Width 48 in Thickness 0.125 in Material Aluminum Standards ANSI/BHMA Certified A156.21 UL Classified UL10C ADA Compliant Includes #10 x 1-1
Product Specification
Product Specification for "Threshold Fluted Top 4 ft. Dark Bronze"
| SKU | 5MUP3 |
|---|---|
| Weight | 3.120000 |
| Color | Brown |
| Finish | Dark Bronze |
| Height | 0.5 |
| Type | simple |
| Standards | ANSI/BHMA Certified A156.21, UL Classified UL10C |
| Thickness | 0.125 in |
| Surface Type | Fluted Top |
| Width | 5.75 |
| Ada Compliant | ADA Compliant |
| Catalog Page | 2002 |
| Unspsc Code | 30161905 |
| Fits Door Width | 48 in |
| Item | Threshold |
| Includes | 10 x 1-1/2 in FH Zinc Plated Wood Screws |
| Green Environmental Attribute | Applicable to LEED Criteria |


