Saddle Threshold Surface Type Smooth Top Aluminum Mill Finish Color Silver Width 3 in Height 1/4 in Length 3 ft Fits Door Width 36 in Thickness 0.125 in Material Aluminum Standards ANSI/BHMA Certified A156.21 UL Classified UL10C ADA Compliant Includes #10
Product Specification
Product Specification for "Saddle Threshold Smooth Top 3 ft."
| SKU | 5MUN3 |
|---|---|
| Weight | 1.400000 |
| Color | Silver |
| Finish | Aluminum Mill |
| Height | 0.5 |
| Type | simple |
| Standards | ANSI/BHMA Certified A156.21, UL Classified UL10C |
| Thickness | 0.125 in |
| Surface Type | Smooth Top |
| Width | 3.5 |
| Ada Compliant | ADA Compliant |
| Catalog Page | 2002 |
| Unspsc Code | 30161905 |
| Fits Door Width | 36 in |
| Item | Saddle Threshold |
| Includes | 10 x 1-1/2 in FH Zinc Plated Wood Screws |
| Green Environmental Attribute | Applicable to LEED Criteria |


