Fire Rated Door Sweep Door Sweep Type Single Fin Flange Material Dark Bronze Aluminum Flange Height 1 in Insert Size 2 in Projection 3/8 in Length 3 ft Insert Material Neoprene Insert Color Black Includes #6 x 3/4 in Stainless Steel Sheet Metal Screws Sta
Product Specification
Product Specification for "Door Sweep Dark Bronze Aluminum 36 In"
| SKU | 5MUK3 |
|---|---|
| Weight | 1.750000 |
| Height | 0.5 |
| Type | simple |
| Standards | ANSI/BHMA Certified A156.22, UL Classified UL10C Category H |
| Width | 3 |
| Catalog Page | 2000 |
| Door Sweep Type | Single Fin |
| Unspsc Code | 30141510 |
| Flange Material | Dark Bronze Aluminum |
| Flange Height | 1 in |
| Item | Fire Rated Door Sweep |
| Insert Material | Neoprene |
| Insert Size | 2 in |
| Insert Color | Black |
| Includes | 6 x 3/4 in Stainless Steel Sheet Metal Screws |
| Green Environmental Attribute | Applicable to LEED Criteria |
| Projection | 3/8 in |

