Ceasefire 1L-TI-000270 Smoke Detector Chamber Ionisation
In stock
SKU
SFT.SMDT0011
Special Price
Rs. 3,276.00
Regular Price
Rs. 3,985.00
| Power Source | 9 V |
| Connectivity | Standalone |
| Alarm Sound Level | 85 dB |
Ceasefire 1L-TI-000270 Smoke Detector Chamber Ionisation is available to buy in increments of 1
- Ceasefires smoke detectors use cutting-edge technology to detect the faintest traces of smoke in a home, giving you enough time to get to the nearest extinguisher and defeat the fire.
- Dual chamber ionization technology provides the highest degree of sensitivity and reliability.
- A built-in light provides a critical light source in the event of a power failure.
- An independent 9 volt power supply and a low battery warning system ensure that the smoke detector is always in working condition.
- The loud 85 dB(A) alarm guarantees to alert you even if a fire breaks out late at night.
- The highly sensitive Ceasefire Smoke Detector 1LE is equipped with Dual Chamber Ionization Detectors that detect even the smallest smoke particle.
- The very second smoke is detected, a loud 85db alarm is activated.
- The SD-1LE works even when theres no electricity. Battery Operated Works on AIR-volt battery, independent of power supply.
- Please Note: Product may differ (eg. colour) from the product Image displayed on website. Kindly check the technical specifications provided in description to make better purchase decision.
Product Specification
Product Specification for "Ceasefire 1L-TI-000270 Smoke Detector Chamber Ionisation"
| SKU | SFT.SMDT0011 |
|---|---|
| Brand | Ceasefire |
| Supplied By | Indusuno |
| M | 1L - TI-000270 |
| Type | simple |
| Type Of Product | Smoke Detector |
| Alarm Sound Level | 85 dB |
| Power Source | 9 V |
| Sub Type | Dual Chamber Ionisation Type |



