Ceasefire Action Pac Water Mist Extinguisher 12 Litre CF-000642
In stock
SKU
SFT.FEG.WMET0017
Special Price
Rs. 151,054.00
Regular Price
Rs. 183,757.00
| Gross Weight | 37 kg |
| Empty Weight | 25 kg |
| Can Height | 910 mm |
| Diameter | 175 mm |
Ceasefire Action Pac Water Mist Extinguisher 12 Litre CF-000642 is available to buy in increments of 1
- Key FeaturesExtinguishing Agent Capacity: 12Ltrs (6 LTRS x 2)
- Discharge time: 41 Seconds
- Discharge Mechanism: Controllable
- Range: MIST-3.5 M/JET-11M
- Applicable on: Class A,B,C ,F & electrically started Fire
- Fire Rating EN:3-(A Rating:55A) (B Rating:34B) (F Rating:15F)
- Can Construction: Deep drawn & MIG welded
- Valve Construction: Forging & Machining
- Internal Coating of Can: Epoxy Powder coating
- External Coating of Can: Epoxy Polyester Powder coating
- Sheet metal thickness: 1.50 MM
- Material Of Hose: Braided Rubber Hose
- Length of Hose: 1500 MM
- Please Note: Product may differ (eg. colour) from the product Image displayed on website. Kindly check the technical specifications provided in description to make better purchase decision.
Product Specification
Product Specification for "Ceasefire Action Pac Water Mist Extinguisher 12 Litre CF-000642"
| SKU | SFT.FEG.WMET0017 |
|---|---|
| Brand | Ceasefire |
| Supplied By | Indusuno |
| Capacity | 12 |
| M | CF-000642 |
| Type | simple |
| Type Of Product | Action Pac Water Mist Extinguisher |
| Can Height | 910 mm |
| Gross Weight Kg | 37 kg |



