Ceasefire Greenmist Water Mist Extinguisher 6 Litre CF-000037
In stock
SKU
SFT.FEG.WMET0016
Special Price
Rs. 17,623.00
Regular Price
Rs. 21,438.00
| Gross Weight | 12.15 kg |
| Empty Weight | 6.15 kg |
| Can Height | 615 mm |
| Diameter | 175 mm |
Ceasefire Greenmist Water Mist Extinguisher 6 Litre CF-000037 is available to buy in increments of 1
- Key FeaturesMild steel body
- Tamper-proof safety seal
- Effective on Class-A, Class-B, Class-F and Electrically Started Fires
- Built-in pressure gauge, Instalert, Uses distilled water, Controllable discharge mechanism
- Range minimum: 2 Meters
- Applicable on Class A,B,C,F & Electrically Started Fire
- A Rating-8A, B Rating-34B and F Rating-40F
- Can Construction: Deep drawn & CO Mig 2 welded
- Valve Construction: Forging & Machining
- Sheet metal thickness: 2.00 MM
- Helium Leak Detection Tested
- Discharge Time: Min. 13 Sec
- Please Note: Product may differ (eg. colour) from the product Image displayed on website. Kindly check the technical specifications provided in description to make better purchase decision.
Product Specification
Product Specification for "Ceasefire Greenmist Water Mist Extinguisher 6 Litre CF-000037"
| SKU | SFT.FEG.WMET0016 |
|---|---|
| Brand | Ceasefire |
| Supplied By | Indusuno |
| Capacity | 6 |
| M | CF-000037 |
| Type | simple |
| Type Of Product | Greenmist Water Mist Extinguisher |
| Can Height | 615 mm |
| Gross Weight Kg | 12.15 kg |



