Ceasefire Quad Foam Mist Extinguisher 50 Litre CF-000688
In stock
SKU
SFT.FEG.WMET0022
Special Price
Rs. 327,284.00
Regular Price
Rs. 398,140.00
| Gross Weight | 122.85 kg |
| Empty Weight | 72.85 kg |
| Can Height | 1740 mm |
| Diameter | 350 mm |
Ceasefire Quad Foam Mist Extinguisher 50 Litre CF-000688 is available to buy in increments of 1
- Key FeaturesWeight of the gun: 1.9 kg
- Nominal Charge: 50 Ltrs
- Extinguishing Media Flow/second: 1L
- Foam Discharge Hose: Braided Rubber Hose (Length - 5mtr)
- Discharge time minimum: 50 second
- Range: Jet mode 22 meter/Spray mode 8 meter
- Applicable on: Class A, B,C & Electrically started Fires
- Fire Rating (EN):- (A Rating:55A),(B Rating: lVB)
- Stored Pressure: 15 Bar
- Operating pressure (Dynamic): 15 Bar
- Operation time: 50 Seconds
- Sheet Metal Thickness: 3.0 MM
- External Coating of Container: Epoxy Polyester Powder coating
- Please Note: Product may differ (eg. colour) from the product Image displayed on website. Kindly check the technical specifications provided in description to make better purchase decision.
Product Specification
Product Specification for "Ceasefire Quad Foam Mist Extinguisher 50 Litre CF-000688"
| SKU | SFT.FEG.WMET0022 |
|---|---|
| Brand | Ceasefire |
| Supplied By | Indusuno |
| Capacity | 50 |
| M | CF-000688 |
| Type | simple |
| Type Of Product | Quad Foam Mist Extinguisher |
| Can Height | 1740 mm |
| Gross Weight Kg | 122.85 kg |



