Ceasefire Water Mist Extinguisher 50 Litre CF-000654
In stock
SKU
SFT.FEG.WMET0011
Special Price
Rs. 30,211.00
Regular Price
Rs. 36,751.00
| Gross Weight | 106.10 kg |
| Empty Weight | 56.10 kg |
| Can Height | 1460 mm |
| Diameter | 300 mm |
Ceasefire Water Mist Extinguisher 50 Litre CF-000654 is available to buy in increments of 1
- Key FeaturesDischarge time: 118 SecondsDischarge Mechanism: ControllableRange: 16 MetersApplicable on: Class A; Fire Rating EN1866 (A Ratings:55A)Fire Rating BIS16018 (A Ratings:6A)Can Construction: MIG weldedValve Construction: Forging & MachiningInternal Coating of Can: Epoxy Powder coating External Coating of Can: Epoxy Polyester Powder coatingThickness: 4.00 MMMaterial Of Hose: Braided Rubber HoseLength of Hose: 5 Meter
- Please Note: Product may differ (eg. colour) from the product Image displayed on website. Kindly check the technical specifications provided in description to make better purchase decision.
Product Specification
Product Specification for "Ceasefire Water Mist Extinguisher 50 Litre CF-000654"
| SKU | SFT.FEG.WMET0011 |
|---|---|
| Brand | Ceasefire |
| Supplied By | Indusuno |
| Capacity | 50 |
| M | CF-000654 |
| Type | simple |
| Type Of Product | Water Mist Extinguisher |
| Can Height | 1460 mm |
| Gross Weight Kg | 106.10 kg |



