Ceasefire Water Mist Trolley Mounted Fire Extinguisher CF-000060
In stock
SKU
SFT.FEG.WMET0025
Special Price
Rs. 528,690.00
Regular Price
Rs. 643,149.00
| Gross Weight | 110 kg |
| Empty Weight | 60 kg |
| Can Height | 1130 mm |
| Diameter | 300 mm |
Ceasefire Water Mist Trolley Mounted Fire Extinguisher CF-000060 is available to buy in increments of 1
- Key FeaturesWeight of the gun: 1.9 Kg
- Nominal charge: 50 Ltr
- Recoil approx: 10N
- Extinguishing Media Flow: 0.31 L/ sec
- Water Discharge Hose: 13 MM
- Discharge time minimum: 180 Secs
- Range minimum: 10 Meters
- Compressed Air to Gun: 10 MM
- Applicable on Class A, B, C & Electrically started Fires, A Rating-55A, B Rating-IIB
- Compressed air bottle (volume/pressure): 6L/300bar
- Operating pressure(dynamic) approx: 5 bar
- Operation time- approx: 160 sec
- Sheet Metal Thickness: 2.00 MM
- Please Note: Product may differ (eg. colour) from the product Image displayed on website. Kindly check the technical specifications provided in description to make better purchase decision.
Product Specification
Product Specification for "Ceasefire Water Mist Trolley Mounted Fire Extinguisher CF-000060"
| SKU | SFT.FEG.WMET0025 |
|---|---|
| Brand | Ceasefire |
| Supplied By | Indusuno |
| Capacity | 50 |
| M | CF-000060 |
| Type | simple |
| Type Of Product | Water Mist Trolley Mounted Fire Extinguisher |
| Can Height | 1130 mm |
| Gross Weight Kg | 110 kg |



