Check Valve Hydraulic Check Valve Max Flow - Hydraulic Valves 13 gpm Max Pressure - Hydraulic Valves 3 000 psi Inlet Port Size - Hydraulic Valves 9/16 In.-18 Male JIC Outlet Port Size - Hydraulic Valves 9/16 In.-18 Male JIC Body Material - Hydraulic Valve
Product Specification
Product Specification for "Check Valve 1.75 L x 0.81 W x 0.81 H"
| SKU | 53VC06 |
|---|---|
| Weight | 0.237000 |
| Width In | 0.81 in |
| Item | Check Valve |
| Outlet Port Size Hydraulic Valves | 9/16"-18 Male JIC |
| Body Material Hydraulic Valves | Steel |
| Inlet Port Size Hydraulic Valves | 9/16"-18 Male JIC |
| Max Pressure Hydraulic Valves | 3,000 psi |
| Length In | 1.75 in |
| Type | simple |
| Height | 0.81 |
| Height In | 0.81 in |
| Max Flow Hydraulic Valves | 13 gpm |
| Reverse Free Flow | No |
| Width | 0.81 |
| Valve Type Hydraulic Valves | Hydraulic Check Valve |
| Unspsc Code | 40141608 |



