Check Valve Hydraulic Check Valve Max Flow - Hydraulic Valves 30 gpm Max Pressure - Hydraulic Valves 3 500 psi Inlet Port Size - Hydraulic Valves 1-3/16 In.-12 Male Seal-Lok(R) Outlet Port Size - Hydraulic Valves 1-1/16 In.-12 Male O-Ring Boss Body Materi
Product Specification
Product Specification for "Check Valve 2.48 L x 1.25 W x 1.25 H"
| SKU | 53VC01 |
|---|---|
| Weight | 0.420000 |
| Width In | 1.25 in |
| Item | Check Valve |
| Outlet Port Size Hydraulic Valves | 1-1/16"-12 Male O-Ring Boss |
| Body Material Hydraulic Valves | Steel |
| Inlet Port Size Hydraulic Valves | 1-3/16"-12 Male Seal-Lok(R) |
| Max Pressure Hydraulic Valves | 3,500 psi |
| Length In | 2.48 in |
| Type | simple |
| Height | 1.25 |
| Height In | 1.25 in |
| Max Flow Hydraulic Valves | 30 gpm |
| Reverse Free Flow | No |
| Width | 1.25 |
| Valve Type Hydraulic Valves | Hydraulic Check Valve |
| Unspsc Code | 40141608 |



