Check Valve 3.62 L x 1.50 W x 1.50 H
In stock
SKU
53VA68
Special Price
Rs. 18,080.00
Regular Price
Rs. 20,088.00
| Sku | 53VA68 |
| Mfr. Model | DT-1000-MSMS-5 |
| Item | Check Valve |
| Supplied by | Indusuno |
| Lead Time | Within 4 to 7 Days |
Check Valve 3.62 L x 1.50 W x 1.50 H is available to buy in increments of 1
Check Valve Hydraulic Check Valve Max Flow - Hydraulic Valves 75 gpm Max Pressure - Hydraulic Valves 3 000 psi Inlet Port Size - Hydraulic Valves 1-7/16 In.-12 Male Seal-Lok(R) Outlet Port Size - Hydraulic Valves 1-7/16 In.-12 Male Seal-Lok(R) Body Materi
Product Specification
Product Specification for "Check Valve 3.62 L x 1.50 W x 1.50 H"
| SKU | 53VA68 |
|---|---|
| Weight | 0.694000 |
| Width In | 1.5 in |
| Item | Check Valve |
| Outlet Port Size Hydraulic Valves | 1-7/16"-12 Male Seal-Lok(R) |
| Body Material Hydraulic Valves | Steel |
| Inlet Port Size Hydraulic Valves | 1-7/16"-12 Male Seal-Lok(R) |
| Max Pressure Hydraulic Valves | 3,000 psi |
| Length In | 3.62 in |
| Type | simple |
| Height | 1.5 |
| Height In | 1.5 in |
| Max Flow Hydraulic Valves | 75 gpm |
| Reverse Free Flow | No |
| Width | 1.5 |
| Valve Type Hydraulic Valves | Hydraulic Check Valve |
| Unspsc Code | 40141608 |



