Check Valve Hydraulic Check Valve Max Flow - Hydraulic Valves 4 gpm Max Pressure - Hydraulic Valves 10 000 psi Inlet Port Size - Hydraulic Valves 3/8 in NPT Outlet Port Size - Hydraulic Valves 3/8 in NPT Body Material - Hydraulic Valves Steel Valve Ways a
Product Specification
Product Specification for "Check Valve 3/8-18 4 GPM"
| SKU | 25TV79 |
|---|---|
| Weight | 1.400000 |
| Width In | 1.25 in |
| Item | Check Valve |
| Outlet Port Size Hydraulic Valves | 3/8 in NPT |
| Body Material Hydraulic Valves | Steel |
| Inlet Port Size Hydraulic Valves | 3/8 in NPT |
| Max Pressure Hydraulic Valves | 10,000 psi |
| Length In | 1.25 in |
| Type | simple |
| Height | 3.6 |
| Height In | 4 in |
| Max Flow Hydraulic Valves | 4 gpm |
| Width | 4.7 |
| Valve Type Hydraulic Valves | Hydraulic Check Valve |
| Valve Ways And Positions | 2-Way |
| Unspsc Code | 40141608 |



