Check Valve Hydraulic Check Valve Max Flow - Hydraulic Valves 100 gpm Max Pressure - Hydraulic Valves 3 000 psi Inlet Port Size - Hydraulic Valves 1 In.-11-1/2 Female NPSF Outlet Port Size - Hydraulic Valves 1 In.-11-1/2 Female NPSF Body Material - Hydrau
Product Specification
Product Specification for "Check Valve 4.88 L x 1.62 W x 1.62 H"
| SKU | 53VC13 |
|---|---|
| Weight | 1.750000 |
| Width In | 1.62 in |
| Item | Check Valve |
| Outlet Port Size Hydraulic Valves | 1"-11-1/2 Female NPSF |
| Body Material Hydraulic Valves | Steel |
| Inlet Port Size Hydraulic Valves | 1"-11-1/2 Female NPSF |
| Max Pressure Hydraulic Valves | 3,000 psi |
| Length In | 4.88 in |
| Type | simple |
| Height | 1.62 |
| Height In | 1.62 in |
| Max Flow Hydraulic Valves | 100 gpm |
| Reverse Free Flow | No |
| Width | 1.62 |
| Valve Type Hydraulic Valves | Hydraulic Check Valve |
| Unspsc Code | 40141608 |



