Check Valve Hydraulic Check Valve Max Flow - Hydraulic Valves 10 gpm Max Pressure - Hydraulic Valves 5 000 psi Inlet Port Size - Hydraulic Valves #4 SAE Outlet Port Size - Hydraulic Valves #4 SAE Body Material - Hydraulic Valves Steel Valve Ways and Posit
Product Specification
Product Specification for "Check Valve Pilot Operated 10 GPM"
| SKU | 5UXD0 |
|---|---|
| Weight | 2.990000 |
| Width In | 2.5 in |
| Item | Check Valve |
| Outlet Port Size Hydraulic Valves | #4 SAE |
| Body Material Hydraulic Valves | Steel |
| Inlet Port Size Hydraulic Valves | #4 SAE |
| Max Pressure Hydraulic Valves | 5,000 psi |
| Length In | 3.5 in |
| Type | simple |
| Height | 3.6 |
| Height In | 1.25 in |
| Max Flow Hydraulic Valves | 10 gpm |
| Width | 4.5 |
| Valve Type Hydraulic Valves | Hydraulic Check Valve |
| Valve Ways And Positions | 2-Way |
| Unspsc Code | 40141608 |



