Chicago Pneumatic 1/2" Impulse Wrench CP7739
In stock
SKU
PNTC.PNT.IW.000062
Special Price
Rs. 22,243.00
Regular Price
Rs. 27,058.00
| Sku | PNTC.PNT.IW.000062 |
| Product Type | Impulse Wrench |
| Supplied by | Indusuno |
| Lead Time | Within 4 to 7 Days |
Chicago Pneumatic 1/2" Impulse Wrench CP7739 is available to buy in increments of 1
Benefits
General Maintenance
Maximize operator comfort with an extremely light & well balanced tool
Most convenient and unique reverse technology in the market
Features
Mini 1/2" compact impact wrench for general maintenance
Twin hammer clutch
Composite handle and magnesium clutch housing
S2S technology and 3 positive power settings
Full teasing trigger
Average air consumption: 2.4 l/s
Side to center: 26 mm
Working Torque Range (fwd): 68 - 414 Nm
Buy Chicago Pneumatic 1/2" Impulse Wrench CP7739 online in India at wholesale rates. If you have been looking for Chicago Pneumatic 1/2" Impulse Wrench CP7739 dealers, your search ends here as you can get the best Chicago Pneumatic 1/2" Impulse Wrench CP7739 distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase Chicago Pneumatic 1/2" Impulse Wrench CP7739 of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the Chicago Pneumatic 1/2" Impulse Wrench CP7739 prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine Chicago Pneumatic 1/2" Impulse Wrench CP7739 rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won’t find anywhere else. Procure Chicago Pneumatic 1/2" Impulse Wrench CP7739 today and avail the best offers on your purchase.
Related keyword-:-
air impact wrench , electric impact wrench , heavy duty impact wrench , pneumatic impact wrench .
Product Specification
Product Specification for "Chicago Pneumatic 1/2" Impulse Wrench CP7739"
| SKU | PNTC.PNT.IW.000062 |
|---|---|
| Blows Per Minute | 1700 |
| Sound Power | 103 db(A) |
| Sound Pressure | 92 db(A) |
| Air Inlet Thread Size | 1/4 " |
| Actual Air Consumption | 9.4 l/s |
| Square Drive | 1/2 " |
| Part No | 8941077390 |
| Net Weight | 1.2 kg |
| Model Name | CP7739 |
| Min Hose Size | 10 mm |
| Free Speed Rpm | 9900 Rpm |
| Maximum Torque Reverse | 610 Nm |
| Vibration | 6.9 m/s² |
| Type | simple |
| Clutch Type | Twin hammer |
| Socket Retainer | Friction ring |



