Chicago Pneumatic 1/4" Die Grinder CP872
In stock
SKU
PNTC.PNT.PG.000026
Special Price
Rs. 6,591.00
Regular Price
Rs. 8,017.00
| Sku | PNTC.PNT.PG.000026 |
| Product Type | Die Grinder |
| Supplied by | Indusuno |
| Lead Time | Within 4 to 7 Days |
Chicago Pneumatic 1/4" Die Grinder CP872 is available to buy in increments of 1
Benefits
General maintenance applications
Productivity and control
Ideal for moldings and general high-speed polishing and grinding
Features
Robust aluminum alloy body
CP streamline safety lever
Built-in air regulator
Includes 1/4" and 6 mm collets
Average air consumption: 368 l/mn
Rear exhaust: Yes
Sound uncertainty: 3 db(A)
Buy Chicago Pneumatic 1/4" Die Grinder CP872 online in India at wholesale rates. If you have been looking for Chicago Pneumatic 1/4" Die Grinder CP872 dealers, your search ends here as you can get the best Chicago Pneumatic 1/4" Die Grinder CP872 distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase Chicago Pneumatic 1/4" Die Grinder CP872 of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the Chicago Pneumatic 1/4" Die Grinder CP872 prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine Chicago Pneumatic 1/4" Die Grinder CP872 rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won’t find anywhere else. Procure Chicago Pneumatic 1/4" Die Grinder CP872 today and avail the best offers on your purchase.
Related keyword-:-
air die grinder , air grinder , mini die grinder , pneumatic die grinder .
Product Specification
Product Specification for "Chicago Pneumatic 1/4" Die Grinder CP872"
| SKU | PNTC.PNT.PG.000026 |
|---|---|
| Collet Size | 6 mm |
| Sound Power | 111.9 db(A) |
| Sound Pressure | 100.9 db(A) |
| Air Inlet Thread Size | 1/4 " |
| Actual Air Consumption | 736 l/mn |
| Part No | T025373 |
| Net Weight | 0.57 kg |
| Model Name | CP872 |
| Min Hose Size | 10 mm |
| Free Speed Rpm | 22000 rpm |
| Vibration | <2.5 m/s² |
| Type | simple |
| Free Speed Air Consumption | 12.3 l/s |



