Chicago Pneumatic 1/4 Inch Air Riveter CP 9883
In stock
SKU
PNTC.PNT.RVT.000008
Special Price
Rs. 30,841.00
Regular Price
Rs. 37,517.00
| Sku | PNTC.PNT.RVT.000008 |
| Product Type | Air Riveter |
| Mfr. Model | CP 9883 |
| Supplied by | Indusuno |
| Lead Time | Within 4 to 7 Days |
Chicago Pneumatic 1/4 Inch Air Riveter CP 9883 is available to buy in increments of 1
For General Maintenance or Light-duty Production
Compact size and composite body
Max. capacity: 3/16" (4.8mm)
Heavy pulling: up to 1,900 lbs (865 kg)
Low vibrations and low noise level
Includes: 3/32", 1/8", 5/32" and 3/16" (2.4, 3.2, 4 and 4.8 mm) nose pieces
Jaw pusher for 2.4 & 3.2 mm rivets, jaws, syringe, service wrenches and oil bottle
Ideal for versatile applications
Durable, reliable and easy to service
Maximize operator comfort
Max axial pulling load: 865 kg
Vibration: <2.5 m/s²
Vibration ISO: ISO-28927-8
Buy Chicago Pneumatic 1/4 Inch Air Riveter CP 9883 online in India at wholesale rates. If you have been looking for Chicago Pneumatic 1/4 Inch Air Riveter CP 9883 dealers, your search ends here as you can get the best Chicago Pneumatic 1/4 Inch Air Riveter CP 9883 distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase Chicago Pneumatic 1/4 Inch Air Riveter CP 9883 of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the Chicago Pneumatic 1/4 Inch Air Riveter CP 9883 prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine Chicago Pneumatic 1/4 Inch Air Riveter CP 9883 rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won’t find anywhere else. Procure Chicago Pneumatic 1/4 Inch Air Riveter CP 9883 today and avail the best offers on your purchase.
Product Specification
Product Specification for "Chicago Pneumatic 1/4 Inch Air Riveter CP 9883"
| SKU | PNTC.PNT.RVT.000008 |
|---|---|
| Sound Pressure | 55 db(A) |
| Air Inlet Thread Size | 1/4 " |
| Actual Air Consumption | 126 l/mn |
| Part No | 8941098830 |
| Overall Length | 300 mm |
| Net Weight | 1.46 kg |
| Min Hose Size | 10 mm |
| Vibration | <2.5 m/s² |
| Type | simple |
| Sound Dba Pressure | 66 db(A) |



