Chicago Pneumatic 1/4 " Screwdriver CP2621
In stock
SKU
PNTC.PNT.SCD.000007
Special Price
Rs. 30,108.00
Regular Price
Rs. 36,627.00
| Sku | PNTC.PNT.SCD.000007 |
| Product Type | Screwdriver |
| Supplied by | Indusuno |
| Lead Time | Within 4 to 7 Days |
Chicago Pneumatic 1/4 " Screwdriver CP2621 is available to buy in increments of 1
Benefits
Ideal for moderate to intensive assembly line
Versatile thanks to wide & high torque
Low Noise for operator comfort
Excellent accuracy for various applications
Features
Automatic Shut-off clutch
screwdriver
Straight Push-to-start operation
One-hand reverse button
Keyless Torque setting adjustment
Color rings for identification
Buy Chicago Pneumatic 1/4 " Screwdriver CP2621 online in India at wholesale rates. If you have been looking for Chicago Pneumatic 1/4 " Screwdriver CP2621 dealers, your search ends here as you can get the best Chicago Pneumatic 1/4 " Screwdriver CP2621 distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase Chicago Pneumatic 1/4 " Screwdriver CP2621 of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the Chicago Pneumatic 1/4 " Screwdriver CP2621 prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine Chicago Pneumatic 1/4 " Screwdriver CP2621 rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won’t find anywhere else. Procure Chicago Pneumatic 1/4 " Screwdriver CP2621 today and avail the best offers on your purchase.
Product Specification
Product Specification for "Chicago Pneumatic 1/4 " Screwdriver CP2621"
| SKU | PNTC.PNT.SCD.000007 |
|---|---|
| Bit Holder | Quick Change Hexagonal Female |
| Dia | 42 mm |
| Sound Power | 87 db(A) |
| Sound Pressure | 76 db(A) |
| Max Working Torque | 6.5 Nm |
| Air Inlet Thread Size | 1/4 " |
| Part No | 6151922621 |
| Net Weight | 0.8 Kg |
| Model Name | CP2621 |
| Min Hose Size | 10 mm |
| Free Speed Rpm | 1000 Rpm |
| Vibration | <2.5 m/s² |
| Type | simple |
| Min Working Torque | 0.8 Nm |
| Clutch Type | Shut off |
| Free Speed Air Consumption | 14.6 l/s |
| Output Drive | 1/4 " |



