Chicago Pneumatic 10mm (3/8") Drill-Key CP9285C
In stock
SKU
PNTC.PNT.PND.000009
Special Price
Rs. 11,800.00
Regular Price
Rs. 14,353.00
| Sku | PNTC.PNT.PND.000009 |
| Product Type | DrillKey |
| Supplied by | Indusuno |
| Lead Time | Within 4 to 7 Days |
Chicago Pneumatic 10mm (3/8") Drill-Key CP9285C is available to buy in increments of 1
Benefits
High Comfort
Ergonomics
Excellent Speed Control
High resistance to stalls
Great handling
Operator friendly
High durability
Features
Composite housing with thermoplastic rubber handle grip
Wings on right & left sides to guide the forefinger
Large teasing trigger and progressive valve allowing more control to start holes
Low-speed gear box
Flat back part for better-pushing action while drilling and tapping
Handle exhaust allowing the air to flow away from the operator
Excellent for drilling, honing, reaming and hole sawing
Average air consumption: 3.25 l/s
Side to center: 51 mm
Buy Chicago Pneumatic 10mm (3/8") Drill-Key CP9285C online in India at wholesale rates. If you have been looking for Chicago Pneumatic 10mm (3/8") Drill-Key CP9285C dealers, your search ends here as you can get the best Chicago Pneumatic 10mm (3/8") Drill-Key CP9285C distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase Chicago Pneumatic 10mm (3/8") Drill-Key CP9285C of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the Chicago Pneumatic 10mm (3/8") Drill-Key CP9285C prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine Chicago Pneumatic 10mm (3/8") Drill-Key CP9285C rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won’t find anywhere else. Procure Chicago Pneumatic 10mm (3/8") Drill-Key CP9285C today and avail the best offers on your purchase.
Product Specification
Product Specification for "Chicago Pneumatic 10mm (3/8") Drill-Key CP9285C"
| SKU | PNTC.PNT.PND.000009 |
|---|---|
| Chuck Capacity | 10 mm |
| Height | 150 mm |
| Sound Power | 94.7 db(A) |
| Sound Pressure | 83.7 db(A) |
| Air Inlet Thread Size | 1/4 " |
| Actual Air Consumption | 10 l/s |
| Stall Torque | 5 1/2 Nm |
| Part No | 8941092850 |
| Net Weight | 1.09 kg |
| Model Name | CP9285C |
| Min Hose Size | 10 mm |
| Free Speed Rpm | 3000 Rpm |
| Vibration | <2.5 m/s² |
| Type | simple |
| Free Speed Air Consumption | 13 l/s |



