Chicago Pneumatic 3/16″ (4.8mm) Air Riveter CP9882
In stock
SKU
PNTC.PNT.RVT.000009
Special Price
Rs. 12,542.00
Regular Price
Rs. 15,257.00
| Sku | PNTC.PNT.RVT.000009 |
| Product Type | Air Riveter |
| Supplied by | Indusuno |
| Lead Time | Within 4 to 7 Days |
Chicago Pneumatic 3/16″ (4.8mm) Air Riveter CP9882 is available to buy in increments of 1
Benefits
Simple construction for easy maintenance
Great for trailer panels, number plates, and any type of panels maintenance
Features
Air riveter
for General Maintenance
Compact size
3/16" (4.8 mm) max. capacity
For rivets in Aluminum, copper and softer materials
Heavy pulling: up to 2,200 lbs (1,000 kg)
Transparent container with holes for quick release of rivet ends
Includes: nose pieces for rivets 3/32", 1/8", 5/32" and 3/16" (2.4, 3.2, 4 and 4.8 mm)
Average air consumption: 0.4 l/s
Max axial pulling load: 1000 kg
Buy Chicago Pneumatic 3/16″ (4.8mm) Air Riveter CP9882 online in India at wholesale rates. If you have been looking for Chicago Pneumatic 3/16″ (4.8mm) Air Riveter CP9882 dealers, your search ends here as you can get the best Chicago Pneumatic 3/16″ (4.8mm) Air Riveter CP9882 distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase Chicago Pneumatic 3/16″ (4.8mm) Air Riveter CP9882 of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the Chicago Pneumatic 3/16″ (4.8mm) Air Riveter CP9882 prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine Chicago Pneumatic 3/16″ (4.8mm) Air Riveter CP9882 rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won’t find anywhere else. Procure Chicago Pneumatic 3/16″ (4.8mm) Air Riveter CP9882 today and avail the best offers on your purchase.
Product Specification
Product Specification for "Chicago Pneumatic 3/16″ (4.8mm) Air Riveter CP9882"
| SKU | PNTC.PNT.RVT.000009 |
|---|---|
| Sound Pressure | 62 db(A) |
| Air Inlet Thread Size | 1/4 " |
| Actual Air Consumption | 114 l/mn |
| Part No | 8941098820 |
| Net Weight | 1 1/2 kg |
| Model Name | CP9882 |
| Min Hose Size | 10 mm |
| Vibration | <2.5 m/s² |
| Type | simple |
| Sound Dba Pressure | 73 db(A) |



