Chicago Pneumatic 3/8" Stubby Impact Wrench CP7731C
In stock
SKU
PNTC.PNT.IW.000064
Special Price
Rs. 12,662.00
Regular Price
Rs. 15,403.00
| Sku | PNTC.PNT.IW.000064 |
| Product Type | Impact Wrench |
| Supplied by | Indusuno |
| Lead Time | Within 4 to 7 Days |
Chicago Pneumatic 3/8" Stubby Impact Wrench CP7731C is available to buy in increments of 1
Benefits
Best power to weight ratio: 346 ft-lbs / 470 Nm
Ultra compact
Easy to use
Durable
Features
2.1 lbs. – 1.0 Kg
346 ft.lbs - 470 Nm of maximum torque in reverse
4 1/4 in – 107 mm length
Jumbo hammer mechanism
Steel motor
Aluminum clutch housing
Composite housing with curved handle with Thermo-Plastic Rubber injected
S2S: 1 hand Forward – Reverse operation
New power setting system: 1 hand-operation behind the trigger
2 positions in reverse: max and lower torque
2 positions in forward: max and low torque
Socket retainer ring
Full teasing trigger
Average air consumption: 2 l/s
Vibration uncertainty (K): 1.38 m/s²
Working Torque Range (fwd): 83 - 392 Nm
Buy Chicago Pneumatic 3/8" Stubby Impact Wrench CP7731C online in India at wholesale rates. If you have been looking for Chicago Pneumatic 3/8" Stubby Impact Wrench CP7731C dealers, your search ends here as you can get the best Chicago Pneumatic 3/8" Stubby Impact Wrench CP7731C distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase Chicago Pneumatic 3/8" Stubby Impact Wrench CP7731C of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the Chicago Pneumatic 3/8" Stubby Impact Wrench CP7731C prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine Chicago Pneumatic 3/8" Stubby Impact Wrench CP7731C rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won’t find anywhere else. Procure Chicago Pneumatic 3/8" Stubby Impact Wrench CP7731C today and avail the best offers on your purchase.
Related keyword-:-
air impact wrench , electric impact wrench , heavy duty impact wrench , pneumatic impact wrench .
Product Specification
Product Specification for "Chicago Pneumatic 3/8" Stubby Impact Wrench CP7731C"
| SKU | PNTC.PNT.IW.000064 |
|---|---|
| Blows Per Minute | 1400 |
| Sound Power | 107 db(A) |
| Sound Pressure | 96 db(A) |
| Air Inlet Thread Size | 1/4 " |
| Actual Air Consumption | 7.9 l/s |
| Square Drive | 3/8 " |
| Part No | 8941077311 |
| Net Weight | 1 kg |
| Model Name | CP7731C |
| Min Hose Size | 10 mm |
| Free Speed Rpm | 9000 Rpm |
| Vibration | 10.33 m/s² |
| Type | simple |
| Clutch Type | Single dog clutch |
| Socket Retainer | Friction ring |



