- Benefits
- Ultra compact
- LED lighting for dimly lit work areas
- Electronic trigger with varaible speed
- Ergonomic handle fits your hand perfectly
- Features
- …œ" spindle lock and keyless chuck
- Max. torque: 24 ft.lb/34 Nm
- Pack including 1 tool, 2 batteries and 1 charger
- 12-Volt CP12XP Lithium-ion 1.5Ah battery
- Drilling capacity in brick & tile10 mm
- Drilling capacity in steel10 mm
- Drilling capacity in wood20 mm
- Free speed 1st gear0 - 350 rpm
- Free speed 2nd gear0 - 1500 rpm
- Vibration uncertainty (K)1 1/2 m/s²
- Weight without battery1 kg
- Wood screws (without pre-drilling)6 mm
Product Specification
Product Specification for "Chicago Pneumatic 3/8" Drill Driver CP8528"
| SKU | PTL.CPT.CRT.00117 |
|---|---|
| Stall Torque | 34 Nm |
| Sound Power | 80 dBa |
| Sound Pressure | 69 db(A) |
| Square Drive | 10 mm |
| Chuck Size | 1.5-10 mm |
| Type Of Product | drill driver pack |
| Drive Size | 3/8 Inch square |
| Free Speed | 0 - 1500 RPM |
| Max Torque Ft Lb Nm | 34 Nm |
| Battery Type | 1.5ah 12v lithium-ion |
| Part No | 8941085280 |
| Brand | Chicago Pneumatic |



