Chicago Pneumatic Angle Impact Wrench CP 7737
In stock
SKU
PNTC.PNT.IW.000063
Special Price
Rs. 23,019.00
Regular Price
Rs. 28,002.00
| Sku | PNTC.PNT.IW.000063 |
| Product Type | Angle Impact Wrench |
| Mfr. Model | CP 7737 |
| Supplied by | Indusuno |
| Lead Time | Within 4 to 7 Days |
Chicago Pneumatic Angle Impact Wrench CP 7737 is available to buy in increments of 1
Benefits
High Durability
Compact
Powerful
Comfort
Great Control
Easy Operation
Single handed Forward – Reverse operation
3 positions in forward and 1 in reverse
Features
Jumbo hammer mechanism
Steel motor
Composite cover
Direct drive transmission mechanism
9.8 in -240 mm length & 3.46 in. (88 mm) height
220 ft.lbs - 300 Nm of maximum torque in reverse (for 1/2’’ model)
2.46 lbs. – 1.12 Kg
Over molded composite and ergonomic handle to fit perfectly in hand
Full teasing trigger
Single handed Forward – Reverse operation
3 positions in forward and 1 in reverse
Socket retainer ring
Buy Chicago Pneumatic Angle Impact Wrench CP 7737 online in India at wholesale rates. If you have been looking for Chicago Pneumatic Angle Impact Wrench CP 7737 dealers, your search ends here as you can get the best Chicago Pneumatic Angle Impact Wrench CP 7737 distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase Chicago Pneumatic Angle Impact Wrench CP 7737 of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the Chicago Pneumatic Angle Impact Wrench CP 7737 prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine Chicago Pneumatic Angle Impact Wrench CP 7737 rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won’t find anywhere else. Procure Chicago Pneumatic Angle Impact Wrench CP 7737 today and avail the best offers on your purchase.
Related keyword-:-
air impact wrench , electric impact wrench , heavy duty impact wrench , pneumatic impact wrench .
Product Specification
Product Specification for "Chicago Pneumatic Angle Impact Wrench CP 7737"
| SKU | PNTC.PNT.IW.000063 |
|---|---|
| Blows Per Minute | 1600 |
| Sound Power | 104 db(A) |
| Sound Pressure | 93 db(A) |
| Air Inlet Thread Size | 1/4 " |
| Actual Air Consumption | 7.5 l/s |
| Working Torque Range Fwd | 34224 Nm |
| Square Drive Inch | 1/2 " |
| Part No | 8941077370 |
| Min Hose Size | 10 mm |
| Free Speed Rpm | 9000 Rpm |
| Maximum Torque Reverse | 300 Nm |
| Type | simple |
| Clutch Type | Jumbo |
| Side To Center Distance Mm | 30 |



