Chicago Pneumatic CP2622 (SP) (Free Speed 1700 rpm) Screw Driver
In stock
SKU
PNTC.PNT.SCD.000006
Special Price
Rs. 31,879.00
Regular Price
Rs. 38,779.00
| Sku | PNTC.PNT.SCD.000006 |
| Mfr. Model | CP2622 (SP) |
| Supplied by | Indusuno |
| Lead Time | Within 4 to 7 Days |
Chicago Pneumatic CP2622 (SP) (Free Speed 1700 rpm) Screw Driver is available to buy in increments of 1
Benefits
Excellent for moderate to intensive assembly line
Productivity thanks to high speed
Easy to operate thanks to ergonomics features
Excellent accuracy for versatile applications
Features
Automatic Shut-off clutch
screwdriver
Straight Push-to-start operation
One-hand reverse button
Keyless Torque setting adjustment
Color rings for identification
Buy Chicago Pneumatic CP2622 (SP) (Free Speed 1700 rpm) Screw Driver online in India at wholesale rates. If you have been looking for Chicago Pneumatic CP2622 (SP) (Free Speed 1700 rpm) Screw Driver dealers, your search ends here as you can get the best Chicago Pneumatic CP2622 (SP) (Free Speed 1700 rpm) Screw Driver distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase Chicago Pneumatic CP2622 (SP) (Free Speed 1700 rpm) Screw Driver of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the Chicago Pneumatic CP2622 (SP) (Free Speed 1700 rpm) Screw Driver prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine Chicago Pneumatic CP2622 (SP) (Free Speed 1700 rpm) Screw Driver rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won’t find anywhere else. Procure Chicago Pneumatic CP2622 (SP) (Free Speed 1700 rpm) Screw Driver today and avail the best offers on your purchase.
Product Specification
Product Specification for "Chicago Pneumatic CP2622 (SP) (Free Speed 1700 rpm) Screw Driver"
| SKU | PNTC.PNT.SCD.000006 |
|---|---|
| Bit Holder | Quick Change Hexagonal Female |
| Dia | 42 mm |
| Sound Power | 86 db(A) |
| Sound Pressure | 75 db(A) |
| Air Inlet Thread Size | 1/4 " |
| Part No | 6151922622 |
| Overall Length | 232 |
| Min Hose Size | 10 mm |
| Free Speed Rpm | 1700 |
| Vibration | <2.5 m/s² |
| Type | simple |
| Clutch Type | ShutOff |
| Torque Range Nm | 0.54.5 |
| Output Drive | 1/4 " |



