Chicago Pneumatic CP7255SVE - 3/16 (5mm) (Free Speed 12000 rpm) Sanders & Polish
In stock
SKU
PNTC.PNT.SND.000017
Special Price
Rs. 22,085.00
Regular Price
Rs. 26,867.00
| Sku | PNTC.PNT.SND.000017 |
| Product Type | Sanders & Polish |
| Mfr. Model | CP7255SVE 3/16 (5mm) |
| Supplied by | Indusuno |
| Lead Time | Within 4 to 7 Days |
Chicago Pneumatic CP7255SVE - 3/16 (5mm) (Free Speed 12000 rpm) Sanders & Polish is available to buy in increments of 1
Buy Chicago Pneumatic CP7255SVE - 3/16 (5mm) (Free Speed 12000 rpm) Sanders & Polish online in India at wholesale rates. If you have been looking for Chicago Pneumatic CP7255SVE - 3/16 (5mm) (Free Speed 12000 rpm) Sanders & Polish dealers, your search ends here as you can get the best Chicago Pneumatic CP7255SVE - 3/16 (5mm) (Free Speed 12000 rpm) Sanders & Polish distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase Chicago Pneumatic CP7255SVE - 3/16 (5mm) (Free Speed 12000 rpm) Sanders & Polish of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the Chicago Pneumatic CP7255SVE - 3/16 (5mm) (Free Speed 12000 rpm) Sanders & Polish prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine Chicago Pneumatic CP7255SVE - 3/16 (5mm) (Free Speed 12000 rpm) Sanders & Polish rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won’t find anywhere else. Procure Chicago Pneumatic CP7255SVE - 3/16 (5mm) (Free Speed 12000 rpm) Sanders & Polish today and avail the best offers on your purchase.
Product Specification
Product Specification for "Chicago Pneumatic CP7255SVE - 3/16 (5mm) (Free Speed 12000 rpm) Sanders & Polish"
| SKU | PNTC.PNT.SND.000017 |
|---|---|
| Height | 105 mm |
| Sound Power | 92 db(A) |
| Sound Pressure | 81 db(A) |
| Average Air Intake | 8 cfm |
| Air Inlet Thread Size | 1/4 " |
| Actual Air Consumption | 453 l/mn |
| Width | 150 mm |
| Part No | 8941272552 |
| Net Weight | 0.82 kg |
| Min Hose Size | 10 mm |
| Free Speed Rpm | 12000 Rpm |
| Vibration | 5.13 m/s² |
| Type | simple |
| Orbit Dia | 5 mm |
| Vacuum Type | Self vacuum |
| Pad Size | 150 mm |
| Pad Type | H&L |



