Chicago Pneumatic CP7830HQ (Speed 190 rpm Air Inlet 1/4") Impact Wrench
In stock
SKU
PNTC.PNT.IW.000051
Special Price
Rs. 22,734.00
Regular Price
Rs. 27,656.00
| Sku | PNTC.PNT.IW.000051 |
| Mfr. Model | CP7830HQ |
| Supplied by | Indusuno |
| Lead Time | Within 4 to 7 Days |
Chicago Pneumatic CP7830HQ (Speed 190 rpm Air Inlet 1/4") Impact Wrench is available to buy in increments of 1
Benefits
Ratchet for general maintenance applications
High torque & durable
Light weight and well balanced tool
Features
1/2" high power ratchet
Adjustable side exhaust, low noise
Progressive tease throttle
Highest torque on the market: 90 ft.lbs (122 Nm)
Grease fitting on the reverse button
Sturdy aluminum alloy head
Features CP's patented TriSpring anti-slip head design with protective head cover
Buy Chicago Pneumatic CP7830HQ (Speed 190 rpm Air Inlet 1/4") Impact Wrench online in India at wholesale rates. If you have been looking for Chicago Pneumatic CP7830HQ (Speed 190 rpm Air Inlet 1/4") Impact Wrench dealers, your search ends here as you can get the best Chicago Pneumatic CP7830HQ (Speed 190 rpm Air Inlet 1/4") Impact Wrench distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase Chicago Pneumatic CP7830HQ (Speed 190 rpm Air Inlet 1/4") Impact Wrench of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the Chicago Pneumatic CP7830HQ (Speed 190 rpm Air Inlet 1/4") Impact Wrench prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine Chicago Pneumatic CP7830HQ (Speed 190 rpm Air Inlet 1/4") Impact Wrench rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won’t find anywhere else. Procure Chicago Pneumatic CP7830HQ (Speed 190 rpm Air Inlet 1/4") Impact Wrench today and avail the best offers on your purchase.
Related keyword-:-
air impact wrench , electric impact wrench , heavy duty impact wrench , pneumatic impact wrench .
Product Specification
Product Specification for "Chicago Pneumatic CP7830HQ (Speed 190 rpm Air Inlet 1/4") Impact Wrench"
| SKU | PNTC.PNT.IW.000051 |
|---|---|
| Air Inlet | 190.00 |
| Sound Pressure | 85 db(A) |
| Speed | 190 rpm |
| Air Inlet Thread Size | 1/4 " |
| Actual Air Consumption | 524 l/mn |
| Square Drive | 1/2 " |
| Part No | 8941078308 |
| Net Weight | 1.2 kg |
| Min Hose Size | 10 mm |
| Maximum Torque | 122 Nm |
| Working Torque | 13 Nm |
| Vibration | 4.1 m/s² |
| Type | simple |
| Sound Dba Pressure | 96 db(A) |



