ChicagoPneumatics 400 watt High Productivity Belt Sander CP5080-4200H18
In stock
SKU
PNTC.PNT.SND.000022
Special Price
Rs. 27,206.00
Regular Price
Rs. 33,095.00
| Sku | PNTC.PNT.SND.000022 |
| Product Type | Sander |
| Mfr. Model | CP50804200H18 |
| Supplied by | Indusuno |
| Lead Time | Within 4 to 7 Days |
ChicagoPneumatics 400 watt High Productivity Belt Sander CP5080-4200H18 is available to buy in increments of 1
Features :-
Designed for work in tight spots
Sanding head pivots 360° for multi position sanding
Easy change of abrasives and contact arm
Benefits :-
Industrial belt sander
Ergonomic handle and high speed
High durability thanks to simple and robust design
Ideal for versatile sanding applications
Buy ChicagoPneumatics 400 watt High Productivity Belt Sander CP5080-4200H18 online in India at wholesale rates. If you have been looking for ChicagoPneumatics 400 watt High Productivity Belt Sander CP5080-4200H18 dealers, your search ends here as you can get the best ChicagoPneumatics 400 watt High Productivity Belt Sander CP5080-4200H18 distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase ChicagoPneumatics 400 watt High Productivity Belt Sander CP5080-4200H18 of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the ChicagoPneumatics 400 watt High Productivity Belt Sander CP5080-4200H18 prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine ChicagoPneumatics 400 watt High Productivity Belt Sander CP5080-4200H18 rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won’t find anywhere else. Procure ChicagoPneumatics 400 watt High Productivity Belt Sander CP5080-4200H18 today and avail the best offers on your purchase.
Product Specification
Product Specification for "ChicagoPneumatics 400 watt High Productivity Belt Sander CP5080-4200H18"
| SKU | PNTC.PNT.SND.000022 |
|---|---|
| Sound Power | 91 dB(A) |
| Sound Pressure | 80 dB(A) |
| Average Air Intake | 5.15 l/s |
| Air Inlet Thread Size | 1/4 Inch |
| Actual Air Consumption | 618 l/mn |
| Part No | 6151620020 |
| Sub Type | High Productivity Belt |
| Net Weight | 1.28 kg |
| Min Hose Size | 10 mm |
| Free Speed Rpm | 20000 Rpm |
| Vibration | <2,5 m/s² (ISO289273) |
| Type | simple |
| Free Speed Air Consumption | 12.1 l/s |
| Paper Size | 13 x 457 mm |



