Concept Group 1/2'' Automatic Drain Valve EDV-161 MD
In stock
SKU
PNTC.AAT.AU VALVE.000014
Special Price
Rs. 3,085.00
Regular Price
Rs. 3,752.00
| Sku | PNTC.AAT.AU VALVE.000014 |
| Product Type | Automatic Drain Valve |
| Mfr. Model | EDV161 MD |
| Supplied by | Indusuno |
| Lead Time | Within 4 to 7 Days |
Concept Group 1/2'' Automatic Drain Valve EDV-161 MD is available to buy in increments of 1
It is designed to remove condensate from compressed air systems. Most suitable for installation, Drip Legs, Moisture separators etc. Valve has facility to drain manually on power failure
Features :-
Fully Automatic- No maintenance, Manual test switch
Indication for valve healthiness, easy to replace
Gas Filled nylon coil former, No tool required to replace timer
Small compact resistant ABS Timer
Buy Concept Group 1/2'' Automatic Drain Valve EDV-161 MD online in India at wholesale rates. If you have been looking for Concept Group 1/2'' Automatic Drain Valve EDV-161 MD dealers, your search ends here as you can get the best Concept Group 1/2'' Automatic Drain Valve EDV-161 MD distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase Concept Group 1/2'' Automatic Drain Valve EDV-161 MD of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the Concept Group 1/2'' Automatic Drain Valve EDV-161 MD prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine Concept Group 1/2'' Automatic Drain Valve EDV-161 MD rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won’t find anywhere else. Procure Concept Group 1/2'' Automatic Drain Valve EDV-161 MD today and avail the best offers on your purchase.
Product Specification
Product Specification for "Concept Group 1/2'' Automatic Drain Valve EDV-161 MD"
| SKU | PNTC.AAT.AU VALVE.000014 |
|---|---|
| Ambient Temperature | 0 To 70ºc |
| Max Test Pressure | 16 bar |
| Interval Time | 1256 Min. Adjustable |
| Working Pressure | 0.5 to 16 bar |
| Port Size | 1/2'' |
| Supply Voltage | 230 VAC |
| Valve Type | 3/2 |
| Type | simple |
| Drain Time | 4 Seconds |
| Orifice | 2.5 mm |



