CRI 1 HP SL-2V-07CT 1 Phase Sewage Submersible Pumps - 68516
In stock
SKU
PUM.SESP.00050
Rs. 15,790.00
| Solid Handling Capacity | 39 mm |
| Item Code | 68516 |
| Voltage | 220 - 240 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Power (HP) | 1 HP |
CRI 1 HP SL-2V-07CT 1 Phase Sewage Submersible Pumps - 68516 is available to buy in increments of 1
Cri Submersible Sewage Pump Is The Best In Class Sewage Motor Pump Available In The Market. The Cri Sewage Water Pump Price Is Lowest In Market Without Compromising On The Quality.
Product Specification
Product Specification for "CRI 1 HP SL-2V-07CT 1 Phase Sewage Submersible Pumps - 68516"
| SKU | PUM.SESP.00050 |
|---|---|
| Outlet Size Mm | 40 Mm |
| Frequency Hz | 50 Hz |
| Type | simple |
| Phase | Three Phase |
| Brand | Crompton |
| Supplied By | Indusuno |
| Speed Rpm | 3000 |
| Power Kw | 0.75 Kw |
| Angle | Horizontal |



