Hydraulic Crimp Fitting For Hose Dash Size -8 For Use With Hose Series 787TC 787ST 797TC 797ST For Hose I.D. 1/2 in Thread Size 1/2 In.-14 Fitting Shape Straight Rigid Vacuum Rating Not Rated 10 000 psi Thread Type NPT Hose Fitting A Gender Male Hose Fitt
Product Specification
Product Specification for "Crimp Fitting 1/2 I.D. 1/2 M NPTF"
| SKU | 55CY53 |
|---|---|
| Weight | 6.750000 |
| For Hose Dash Size | -8 |
| For Hose Id | 1/2 in |
| Item | Hydraulic Crimp Fitting |
| Thread Size | 1/2"-14 |
| Max Working Pressure 70 F | 10,000 psi |
| Type | simple |
| Height | 20 |
| Reusable | No |
| Vacuum Rating | Not Rated |
| Width | 11 |
| Hose Fitting A Connection Type | NPTF |
| Hose Fitting B Size | 1/2 in |
| Hose Fitting A Gender | Male |
| Hose Fitting A Size | 1/2 in |
| Hose Fitting B Connection Type | Crimp |
| Hose Fitting B Gender | Genderless |
| Unspsc Code | 40141734 |
| Fitting Material | Steel x Steel |
| Fitting Shape | Straight |
| Fitting Movement | Rigid |
| Thread Type | NPT |

